RUTA 2: BUDVA – SVETI STEFAN PETROVAC – SKADARSKO JEZERO (PODGORICA)

tivat.jpg

Priroda Crne Gore je nevjerovatna, na samo sat vremena vožnje i naći ćete se sa jadranske obale u čudesnom svijetu, svijetu Skadarskog jezera. Ova ruta će biti posebno zanimljiva za ljubitelje ribolova.

RUTA 2: BUDVA – SVETI STEFAN – PETROVAC – SKADARSKO JEZERO (PODGORICA)

Priroda Crne Gore je nevjerovatna, na samo sat vremena vožnje i naći ćete se sa jadranske obale u čudesnom svijetu, svijetu Skadarskog jezera. Ova ruta će biti posebno zanimljiva za ljubitelje ribolova.

http://rentacaradiatic.com


Dakle, pretpostavljamo da ste se smjestili u Budvu ili okolinu, ujutru se probudili u dobrom raspoloženju i ispijajući mirisnu šoljicu kafe, odlučujemo da odemo u susret nečemu novom i zanimljivom, čekaju nas tri divna mjesta: fantastični Sveti Stefan, ugodan Petrovac i prelijepo Skadarsko jezero.


Najlakši put se može proći magistralnim putem E80, ovaj put ide duž cijelog crnogorskog primorja i zove se Jadranski put, zagarantovani su vam fantastični pogledi, serpentine i lokalne istorijske znamenitosti.

Mesta koja vredi posetiti na putu do Skadarskog jezera:

Sveti Stefan (Sveti Stefan 42.256576, 18.892784) nalazi se 9 km jugoistočno od Budve na autoputu E80. Sveti Stefan je dugi niz decenija bio ne samo mondeno ljetovalište, već i jedan od glavnih simbola Crne Gore.


Obavezno posjetite ovo mjesto, ne samo da biste se divili vidikovcu (vidikovac Svetog Stefana (42.277132, 18.834550)) na vrhu autoputa (gdje se prodaju i crnogorski suveniri i možete napraviti odlične fotografije), već i da pratite znak do obale. Preporučujemo da automobil ostavite na službenim parking prostorima, jer su šlep vozila veoma aktivni u Crnoj Gori tokom sezone.


Petrovac se nalazi 19 kilometara od Budve na magistralnom putu E80 i predstavlja odmaralište za porodični i dečiji odmor u Crnoj Gori. Jedinstvena mikroklima Petrovca je blaga i veoma povoljna za ljude (posebno za astmatičare i alergičare) zbog blizine guste borove šume, maslinika i mora. Nasuprot centralne plaže, otprilike jedan kilometar, nalaze se dva stjenovita otoka, ostrvo Katić i ostrvo Nedelja, na jednom od kojih se nalazi samostan.

Od istorijskog interesa je i crkva Castello, koja se nalazi desno od centralne plaže. Preporučujemo i posjetu plaži Lučica koja je udaljena 15-ak minuta hoda od centralne plaže.

Na putu do našeg glavnog cilja naći će se još jedno zanimljivo mjesto koje se nalazi 3-4 km dalje. iz Petrovca, ovo je manastir Reževići, podignut u 14. veku.
Nakon što prođete selo Čanj i tunel Haj-Nehaj, videćete skretanje za Podgoricu i proći kroz Sozinu.

Ovaj tunel je najveći u Crnoj Gori, dužine je više od 4 kilometra, putovanje kroz tunel se plaća i iznosi 2,5 eura po putničkom automobilu.


I sada ste blizu jezera, ali nemojte žuriti i gledati u mali, ali domaći gradić Virpazar, ako planirate da pecate na jezeru, onda u ovom gradu možete iznajmiti čamac. Ovo je autentično ribarsko selo Virpazar, rijeka na kojoj je naselje stajalo, na ovom mjestu uskovitlala se u vir (
Pogodan položaj ovog grada na raskrsnici važnih puteva doprinio je razvoju trgovine. U 19. stoljeću Vir je postao užurbano trgovačko središte, gdje su stotine ljudi dolazile prodavati ili mijenjati svoju robu.

Najvjerovatnije, zato su ga građani kasnije počeli zvati Virpazar (a evo ga, Skadarsko jezero (nacionalni park) – na samo 50 kilometara od Budve, najveće je skladište prirodnog i istorijskog bogatstva Crne Gore).

Njegova površina je 370-550 kvadratnih metara. km, što ovaj rezervoar čini najvećim izvorom slatke vode u istočnoj Evropi. Skadarsko jezero je okruženo brdima, planinama, brojnim ostrvima i pećinama.

Ogroman izbor ptica (više od 260 vrsta!) i vrsta riba (kao što su tolstolobik, jegulja, som, amur, šaran itd.) zadivit će maštu svakoga ko posjeti ovaj vodeni park.

Turistima su slobodno dostupni lokalni restorani sa ukusnom ribom, male plaže, motorni i jedrenjaci, te naravno pecanje!

Evo jedne od ruta za istraživanje Crne Gore, koja je dostupna svim turistama, kako mladim romantičnim naravama, tako i afirmisanim porodicama sa decom i ne samo, inače, ako se dalje krećete magistralom, možete doći do glavnog grada Crne Gore, Podgorice, gde možete ići u kupovinu kako u velikim tržnim centrima (TC Delta City (42.437392, poznati brendovi, 19.235), tako iu zasebnim brendovima M&S , Max Mara, Armani, Levi's, Geox, Cavalli, Guess, Tommy Hilfiger i drugi.

I naravno, prošetajte Milenijumskim mostom koji je izgrađen 2005. godine, a najviša tačka mosta je na visini od 57 m.

Ugodan i lagan put!

Drugi članci

Car rental in Montenegro

MAX
VKontakte
Telegram
WhatsApp
Viber
Telefon
Google Map Office
Yandex Map Office
🚗 🗺️ 🏠